top of page

רדיו גיטרה- סגנונות מוזיקה

בין אם אתם חדשים בעולם המוזיקה והגיטרה או שאתם כבר יודעים קצת לנגן בגיטרה ואתם רוצים לדעת איך לנגן בגיטרה שירים בסגנונות שונים או איך לנגן בגיטרה חשמלית בלוז למשל, אולי אפילו אתם בכלל מעדיפים לדעת איך לנגן בגיטרה שירים ישראלים בסגנון של ישי ריבו? ילד של אבא של מוקי?
יכול להיות שאתם בכלל חובבי מזרחית ורוצים לנגן את השיר 
שני משוגעים של עומר אדם?

איך שלא תסתכלו על זה אפשר לחלק את המוזיקה שאנחנו מכירים היום לכמה קבוצות עיקריות ולהן תתי קבוצות.

כמובן שאנחנו פה נמצאים באתר שכולו גיטרה :)
לכן אקח את זה יותר לנישה של הגיטרה ולסגנונות שיותר קרובים לליבי.

בסרטון תוכלו לבחור את הסגנון המוזיקלי האהוב עליכם ולהאזין לשיר המנוגן בגיטרה בסגנון שבחרתם!
[יש ללחוץ על הסרטון כדי להתחיל]

נתחיל מההתחלה...

המוזיקה הקלאסית:
מה שאנחנו מכנים היום מוזיקה קלאסית היא בעצם קטגוריה רחבה יותר המחלוקת לתקופות שונות בהיסטוריה, בסקירה קצרה המוזיקה הקלאסית מחולקת בצורה הבאה:

  • - המוזיקה בתקופת ימי הביניים

  • - המוזיקה בתקופת הרנאסנס

  • - המוזיקה בתקופת הבארוק

  • - המוזיקה בתקופה הקלאסית

  • - המוזיקה בתקופה הרומנטית

  • - המוזיקה בתקופה המודרנית

לכל אחת מתקופות אלו גוון ייחודי של מוזיקה, סיפור ועולם בפני עצמו.

לאורך ההיסטוריה, הגיטרה לאו דווקא הייתה כלי מרכזי או כלי שבכלל הורגש בתזמורת הקלאסית, אך ניתן מידי פעם להבחין בשימוש בגיטרה הקלאסית ולעיטים אפילו בגיטרה החשמלית ביצירות בעיקר מן התקופה המודרנית.
לרוב, לא כל מי שרוצה לדעת איך לנגן בגיטרה קלאסית, מתכוון בהכרח לדעת לנגן מוזיקה קלאסית בגיטרה, אלא הוא רוצה לבסס את הלימוד בגיטרה ולדעת איך לנגן בגיטרה מהצעדים הראשונים וללא ידע מקדים, מה שנקרא להתחיל ללמוד גיטרה מאפס, ואם אכן התכוון לנגינה של המוזיקה הקלאסית אז אולי גם לא רק את הבסיס אלא לדעת איך לנגן בגיטרה יצירות קלאסיות מורכבות כמו של באך, מוצרט, שופן וכו...

כלומר השאלה של איך ללמוד לנגן בגיטרה קלאסית למתחילים היא לאו דווקא מכוונת אל המוזיקה הקלאסית באופן ישיר.


אבל מה קורה אם מישהו רוצה לדעת איך לנגן בגיטרה יונתן הקטן או אפילו איך לנגן בגיטרה את השיר כאב של לוחמים, מה עם השיר הלב שלי של ישי ריבו? או אולי בכלל איזו קלאסיקה ישראלית של אריק אינשטיין?
לשם כך יש את הסגנון הבא, שהוא לא בדיוק סגנון אבל אני מאמין שכל ישראלי יסכים איתי שהוא כן סגנון בפני עצמו :)

המוזיקה הישראלית:

בין אם שאלתם את עצמכם איך לנגן בגיטרה שירים פשוטים כמו השיר ואיך שלא של זילבר או איך לנגן בגיטרה אקוסטית שירים קצת יותר מורכבים כמו כאב של לוחמים, ישר היה ניתן להבחין שמודבר בסגנון ייחודי למוזיקה הישראלית, שעם השנים אומנם קיבל קצת תפנית (לטובה או לרעה-לפי טעמכם האישי) אבל עדיין ניתן להבחין שיש כאן אמנים גדולים שממשיכים לשמור גם היום על המסורת- כמו עידן עמדי ואמיר דדון לצורך ההדגמה, ניתן גם להבחין בסגנון ישראלי קצת יותר חדשני כמו השיר צבעים של גיל ויין שמביא ניחוח ים תיכוני בשילוב נגיעות ספרדיות ולכן אם אתם רוצים לדעת איך לנגן בגיטרה את השיר צבעים, תצטרכו להיות נגנים יחסית מתקדמים, למרות שאפשר גם לנגן גרסאות קלות יותר של השירים, העיקר שתהנו כי בסופו של דבר זה הדבר הכי חשוב שיש :)
אותם השירים של אמנים אלו מאפשרים לכל אדם את האפשרות לדעת איך לנגן שיר בגיטרה למתחילים וגם למתקדמים, כלומר יש לנו כאן ספקטרום רחב של שירים משלל הרמות. 

בתוך המוזיקה הישראלית כמובן שאי אפשר להזניח את המוזיקה המזרחית שכיום הכוכב הבלתי מעורער שלה הוא עומר אדם שמביא ניחוח מעורב של פופ, מעט ספרדי עם מזרחית וכעמט כל נגן גיטרה בסוף רוצה לדעת איך לנגן בגיטרה שירים שלו כמו את השיר אחרי כל השנים.

בסופו של יום ניתן לנגן בגיטרה באקורדים, את רוב השירים הישראלים, בגרסה קלה ופחות מורכבת.

בלוז

בלוז הוא הסגנון הבלתי מעורער של הגיטרה!
כל אחד שרוצה לדעת איך לנגן בלוז גיטרה חשמלית, לא סתם בחר דווקא בגיטרה החשמלית, אמנם יש המון שירי בלוז גם בגיטרה האקוסטית ולעיטים גם בגיטרה הקלאסית אבל בין אם אתה נגן מתחיל ואתה רוצה לדעת איך לנגן בגיטרה שירי בלוז למתחילים, או שאתה מחפש לימוד רציני שבו תלמד איך לנגן בגיטרה בלוז למתקדמים, רוב הסיכוים זה ששמעת איזה שיר בלוז שנוגן בגיטרה חשמלית ואתה רוצה לדעת איך לנגן את אותו השיר בגיטרה החשמלית שלך, הבלוז הוא סגנון מוזיקלי שהמבנה שלו הוא אומנם פשוט יחסית, ברוב המקרים הוא בנוי מ-12 תיבות שחוזרות על עצמן, אבל באותה הנשימה הוא גם סגנון שמאד נותן חופש ביטוי לנגן הגיטרה באלתור ובהבעה עצמית.

הגיטרסטים הבולטים של הבלוז היו: בי.בי קינג (B. B. King) , סטיבי ריי ואהן (Stevie Ray Vaughan) ועוד טובים ורבים אחרים ועד היום אפילו לאחר מותם משפיעים רבות על צורת הנגינה של נגני הגיטרה בני זממנו.
כאשר מנסים להבין איך לנגן שיר בגיטרה בצורה שדומה לצורה שבהם נגני הבלוז ניגנו, מבינים שהסוג טמון ברגש שבנגינה, יסוד מאד מאד חשוב במוזיקה, בכל סגנון.

רוק

הרוק הוא סגנון שהתפתח במשך שנים רבות ובכל עשור קיבל צבע קצת שונה, החל מאגדת הרוק-הביטלס ודרך הנדריקס ששינה את חוקי המשחק והתחיל לנגן בגיטרה בצורה יותר קונקרטית כמו למשל איך לנגן בגיטרה צבעים (נשמע לכם הזוי? זה אפשרי...) וסאונדים יחודיים שנשמעים כמו מטוס או צרחות והרוק הגיע עד לשירים שהם ממש כבדים כמו סגנון המטאל.
הספקטרום של הרוק הוא אולי הרחב ביותר, אם למשל תרצו לדעת איך לנגן בגיטרה את השיר let her go יש שגידו שזה בכלל שיר פופ ולא רוק אבל היום הגבול הוא מאד דק.
בגדול הרוק מאופיין בסאונד קשוח, מלוכלך ובועט שבדרך כלל מעביר מסר רציני וכבד.

אז מה הסגנון המועדף עליך?

 לכל שאלה נוספת אני כאן בשבילך.

רז שלו- שיעורי גיטרה.

רז שלו- שיעורי גיטרה

נשארת עם שאלות?
רוצה להתייעץ איתי?

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

bottom of page